Yeni yaşam tarzları ile birlikte doğadan ve yeşilden gün geçtikçe uzaklaşmaktayız ancak bu eksiği bitkileri evimize veya çalıştığımız alanlara taşıyarak gidermeye çalışabiliriz. 

Evinizi dekore ederken ortama renk katacan bitkiler, diğer dekoratif ürünlere göre maliyetinin  düşük olması sebebiyle ilk tercih edilenler arasında.

Sizin için yeşilin enerjisini odanıza yansıtabileceğiniz 5 bitki önerisi hazırladık:

Kılıç çiçeği

Zenfidan Sansevieria Trifasciata, halk arasında bilinen adıyla Paşa Kılıcı bitkisinin anavatanı Afrika’dır. Boyu 18 ile 40 cm arası uzayabilen bitkinin yaprakları üzerinde sarı, beyaz, yeşil tonlarında desenler bulunur. Susuzluğa dayanıklı ve fazla bakım istemeyen bir bitkidir.

Monstera

Monstera, diğer tanınan ismiyle deve tabanı bitkisi. Eskilerden de bilinen bitki son zamanlarda ev dekorasyonu için seçilen en popüler bitkiler arasına girmiş bulunmakta. Doğal ortamı yağmur ormanları olan bitkimiz metrelerce yükseklikte büyüyebilir. Monstera bitkisi merhamet ve fedakarlığı sembolize eder, bu bilgi de tercih edilme sebepleri arasında yer alır. Bu bitki ışığı doğrudan almayı sevdiği için aydınlık bir alana koyduğunuz müddetçe mutlu bi şekilde büyüyecektir.

Senecio Rowleyanus

Tesbih çiçeği sukulent özellikleri taşıyan Afrika kökenli bir bitkidir. Yayılıcı bir bitki olduğundan dolayı toprağa değdiği yerlerden tomurcuklanıp büyümeye devam eder. Fazla sulama yapılmadan bakılmalıdır, yoksa çürüyebilir.

Aşk merdiveni çiçeği

Eğrelti otu veya nephrolepis isimleriyle de bilinir.  Nephrolepis nemli ortamı sever. 

Çiçeğinizi gelişme döneminde bolca sulayın. Kış aylarında sulamayı azaltın. Bitkiniz doğrudan güneş ile temas etmemeli.

Kauçuk çiçeği

Ficus elastica anavatanı tropikal Asya olan bir bitkidir. 2 metreye kadar boyu uzayabilmektedir.Her zaman yeşil kalan, iri, koyu yeşil, parlak yapraklara sahiptir. Bitki dayanıklı bir olmasıyla birlikte bol havaya ihtiyaç duyar bu yüzden İç mekanda bakılacaksa bol hava alabileceği bir alana yerleştirilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir