https://www.dezeen.com/2019/02/13/388-fulton-san-francisco-housing-david-baker/

Minimalist yaşam tarzına sahip insanların yaşadığı minimalist evlerde ihtiyaca uygun, kullanışlı ve şık depolama alanları vazgeçilmezdir. Minimalist yaşam felsefesine göre fazlalıklardan arındırılmış bir alanda, eski alışkanlıklardan kurtulup sadece ihtiyaç duyulanlarla yaşamak çok önemlidir.Bu sayede insanlar için büyük bir özgürlük ve rahatlama sağlamaktadır. Minimalist evlerde kullanılan pratik olduğu kadar da şık depolama yöntemleri şu şekildedir:

Akıllı Kullanım Alanları Oluşturmak

Minimalist evlerde herhangi bir alanı maksimum seviyede kullanmak çok önemlidir. Minimalist evlerde genelde aynı anda birden fazla amaç için kullanılabilen mobilyalar tercih edilir. Bu mobilyaların altında bulunan depolama alanları çok iş görmektedir. Bu alanlara ihtiyacınız kadar olan eşyaları depolayabilirsiniz. Eşyalarınızı bu şekilde seçmek ve boş alanları değerlendirme teknikleriyle kendinize fazladan alan yaratmak mümkündür.

Yerden Tasarruf Sağlayan Mobilyalar Kullanmak

Katlanır masalar, duvara monte edilebilen raflar, tek parçalı sistemler,katlanan yataklar gibi mobilyalar minimalist evler için önemlidir.Çok fonksiyonlu şekilde tasarlanan bu mobilyalar sayesinde evinizde daha fazla alan açmanız mümkün hale gelir. Ayrıca bu mobilyalar sayesinde yaşam alanınızı daha ferah ve kullanışlı hale getirebilirsiniz. 

Kapı Arkalarını Kullanmak

Kapı arkaları, minimalist evlerde değerlendirilmesi gereken alanlardandır. Kapının arkasına takılan veya duvara monte edilebilen askılar ve torbalar evdeki eşyalarınızı depolamanız için idealdir. Bu çözüm sayesinde sadece depolama alanı değil, kapının arkasında sürekli duran eşyalarınıza da yer sağlamış olursunuz. 

Duvar Raf Sistemleri Kullanmak

Duvara monte edilen minimalist raf sistemleri sayesinde evinizin duvarları işlevsel hale gelir. Sade tasarıları ile evinizin havasını değiştiren bu raf sistemleri evin tamamında kullanılabilir. Duvar raf sistemlerinin çeşitli renkleri, büyük ve küçük seçenekleri sayesinde depolama alanınızın görünümü daha güzel hale gelecektir.

Duvara Monte Ayakkabı Rafları Kullanmak

Minimalist evlerde ayakkabıları depolamak bazen zor olabiliyor.Hem ayakkabıların formlarını bozmamak hem de ayakkabıları depolamak için uygun yöntemler vardır.Bu yöntemler sayesinde fazladan alana sahip olabilirsiniz.Minimalist evlerde ayakkabıları depolamak için kullanılan duvara monte edilen raflar oldukça kullanışlıdır. 

Özelleştirilmiş Depolama Çözümleri Üretmek

Minimalist evlerde kullanılan depolama ünitelerinin tasarımlarına yaratıcı ve kişisel dokunuşlar yapabilirsiniz. Bu sayede bu alanlar daha işlevsel hale gelir. Örneğin depolama alanlarının üstüne monte edilen kitap rafları, dolapların içine yerleştirilen açık askılar veya raf üniteleri bu çözümlere örnektir. Üstelik bu sayede sık kullandığınız eşyaları daha kolay bulabilirsiniz. 

Pratik Saklama Yöntemleri Kullanmak

Özellikle minimalist evlerde bazı eşyaların saklanması gerektiği zamanlar, bütün bir dolap alanını kaplayacak kadar alan gerektirebilir. Bu durumda çekmecelerdeki alt bölmelerine yerleştirilen küçük kutular, kavanozlar, duvarda kullanılan askılar gibi pratik saklama tekniklerini kullanmak tasarruflu bir çözüm sunar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir