Belli bir dönemi yansıtan mobilya, giyim gibi farklı alanlarda uygulanabilirliği olan vintage tarzını son zamanlarda revaçta. Evini yenileyenler yada yapacağı küçük dokunuşlarla evinde farklı bir tarz oluşturmak isteyenler bu yazımızda sizler için çeşitli fikirler bulunmakta.

Evinizde yapacağınız değişimde en büyük etkiye sahip olan renk seçimleri misafirlerinizi yaptığınız diğer değişimleri görmeden önce etkileyecektir. Duvar renginde seçeceğiniz soft tonlar kullandığınız mobilyaların renklerini ortaya çıkartmak için güzel bir arka plan oluşturacaktır. Bej rengi boyanmış bir duvar önüne ahşap detaylı mobilyalar kullanmak bu alanı renkli kırlent veya kilimle canlandırmak evinize farklı bir hava katacaktır.

Anılara şık bir dokunuş

Vintage tarzı mobilyaların seçimlerindeki nedenlerden birisi de insanların evlerinde hatırası olan eşyaları değerlendirmek istemeleridir. Yaşanmışlığı olan bu  eşyaları ihtiyaç halinde restore edip tekrar kullanıma sunabilirsiniz. Örneğin elinizde büyükannenizden hediye eski ahşap bir konsol varsa bu güzel hediyeye biraz daha renk ve doku katarak evinizin baş köşesini canlandıran bir  parça yapabilirsiniz. 

Değişim yapmak istediğiniz ortamın tarzını değiştirecek ufak dokunuşlardan biri de antika eşyaların dekor olarak kullanılmasıdır. Eskiden güzel şarkıların döndüğü bir gramofonu, uzun sohbetlerin edildiği çevirmeli bir telefonu veya kenarlarında ince işlemeleri olan ahşap bir aynayı odanızda uygun bir alana koyduğunuz zaman yapmak istediğiniz değişimler aklınızda canlanmaya başlayacaktır.

Farklı Tarzların Uyumu

Her ne kadar antika eşyalar albenisi olsada hepsini birlikte kullanmak ortamda boğucu bir hava oluşturabilir. Bunun yerine eklektik dekorasyon yaparak modern ve vintage tarzını harmanlayabilirsiniz. Tek bir tarza bağlı kalmak istemeyenler için güzel bir seçenek olan eklektik dekorasyon tarzı birçok kişi tarafından sevilmekte. Odanız için seçeceğiniz modern renkli bir koltuk ile retro bir sehpa, ahşap bir komodini bir arada kullanabilirsiniz. Bu tarz dekorasyonda kişi özgürce birleştirmeler yapabilir ve birbirinden farklı birçok tarzı bir arada kullanabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir